Památky a osobnosti
V obci Stražisko se nachází mnoho kulturních památek, např. kostel Andělů strážných z roku 1728, Křížová cesta i s Lurdskou jeskyní a dále je zde kaple sv. Gottharda, která je zapsána na seznamu chráněných památek. V obci pobýval známý národní umělec herec Ladislav Pešek a s obcí je také spjato jméno Prof. Otto Wichterleho, vynálezce kontaktní čočky a silonu.
Jan Hrbatý
Hokejista Jan Hrbatý - jeden z nejlepších československých hokejových útočníků (na pozici pravého křídla) se v roce 1942 narodil právě ve Stražisku. Jeho kariéra začala na rozdíl od jeho vrstevníků později, s organizovaným hokejem až v 16 letech v prostějovském hokejovém klubu SK, z kterého na začátku 60. let narukoval do Dukly Jihlava, kde působil dalších 20 let. Jeho jméno je proto spjato zejména s jihlavskou Duklou. Reprezentoval Československo na třech mistrovství světa a na jedněch olympijských hrách, odkud přivezl stříbrnou medaili. Je trojnásobným vítězem Spenglerova poháru.
Kaple sv. Gotharda
Kaple sv. Gotharda stojí uprostřed místní části Růžov. Kulturní památka České republiky.
Kostel Andělů strážných
Kostel Andělů strážných byl postaven v roce 1728 v centru obce na místě původního hradu Grünberg. Kostel spolu s Křížovou cestou je chráněna jako nemovitá Kulturní památka České republiky.
Křížová cesta ve Stražisku
Křížová cesta ve Stražisku na Prostějovsku se nachází na vršku v centru obce. Křížovou cestu tvoří čtrnáct zděných výklenkových kapliček, které lemují cestu z centra obce na vršek ke kostelu Svatých Andělů Strážných. Jednotlivá zastavení od malíře J. Vyjídáčka jsou malována na plechu a umístěna ve výklencích kapliček. Cesta byla zbudována roku 1854. Křížová cesta je spolu s kostelem chráněna jako nemovitá Kulturní památka České republiky.
Ladislav Pešek
Zasloužilý umělec Ladislav Pešek (vlastním jménem Ladislav Pech), který hrál v celé řadě filmů a pohádek, zde trávil volný čas. Domek, který národní umělec obýval, leží ve vilkové a chatkové části obce za železniční tratí, spojující Prostějov s Dzbelem. Jde o jednu z nádherných dřevěných staveb ve svahu, dnes však již trochu zchátralou. O hercově romantické duši svědčí i pojmenování chatky - Pampeliška. Celá oblast na první pohled působí jako oáza klidu a je odtud pěkný výhled na kostel Andělů strážných.
Otto Wichterle
Profesor, akademik Otto Wichterle pobýval ve Stražisku na sklonku života a ve své vilce zde i zemřel v roce 1998 ve věku nedožitých 85 let. Byl světově proslulý český vědec a vynálezce, pracující zejména v oblasti makromolekulární organické chemie, mezi jejíž zakladatele patřil. Proslulý je především svými objevy a vynálezy, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček. Tyto výsledky vycházely z jeho původní vědecké práce v oblasti hydrogelů. Wichterle se proslavil též objevem umělého polyamidového vlákna – silonu.
Stražisko, též Grünberg
Stražisko, též Grünberg, je zaniklý hrad na kopci na západním okraji obce Stražisko. Nejstarší zprávu představuje přídomek purkrabího na Veveří Ctibora z Grunbergu. Poté získala hrad cholinská větev rozrodu Bludovců. V roce 1376 prodal panství Sulík z Konice bratrům Ješkovi Kropáčovi a Štěpánovi z Holštejna. O deset let později však hrad koupil Ctibor z Cimburka. Na konci husitských válek získal panství rod ze Švábenic. V roce 1599 byl hrad pustý. Vrchnost se přesunula do pohodlnější tvrze v Konici. Hrad byl postupně rozebírán vesničany a jeho konečná demolice proběhla roku 1728, kdy byl na jeho místě postaven kostel Andělů Strážných.